Kredyt w rachunku bieżącym

W przypadku, gdy zamierzamy pozyskać na rynku kredyt mamy w przypadku korzystania z usług banku kilka możliwości zdecydowania się na bardziej dla nas korzystne warunki pozyskiwania takich środków w pewnych przypadkach. Między innymi tego rodzaju kredytem jest ten jaki pozyskać możemy w rachunku bieżącym. Jego sporym plusem jest to, że kwota, którą będziemy mogli pozyskać będzie w tym względzie zależna od wysokości naszych dochodów. W związku z tym im one wyższe oraz im dłużej prowadzimy rachunek w danym banku, gdzie takie pieniądze wpływają tym większe szanse z naszej strony na pozyskanie takiego kredytu. W pewnym stopniu przypomina on kredyt w rachunku bieżącym dla firm, choć oczywiście kwoty do dyspozycji są nieporównywalne. W tym przypadku dla banku najczęściej największą rolę gra płynność finansowa na takim rachunku prowadzonym na naszą rzecz. W tym przypadku warto brać pod uwagę, że niewielkie kwoty takiego odnawialnego kredytu możemy uzyskać bardzo łatwo. W sytuacji większych kwot, niż minimalne, a ustalone poprzez bank dla danego rodzaju rachunku tym wyższe dochody musimy posiadać. Plusem tego rodzaju pieniędzy pozyskiwanych z banku jest to, że odsetki od nich, gdy już skorzystaliśmy z takich pieniędzy będą pobierane dopiero po pewnym okresie, w którym nie dokonaliśmy spłaty. Taki okres najczęściej przekracza dwa miesiące w związku z tym kolejna wpłata z wypłaty na nasze konto redukuje taki dług, choć zmniejsza posiadaną przez nas ilość środków na koncie.

Pożyczanie pieniędzy poza instytucją banku

Pieniądze wcale nie musimy pożyczać w banku, co oczywiście jest często kuszące, zwłaszcza, jeśli spotykamy się z licznymi marketingowymi ofertami jakie składane są przez poza bankowe instytucje finansowe. W takiej sytuacji musimy sobie zdawać sprawę, że pozyskujemy w tym względzie albo pożyczki, albo kredyty, które oferowane są nam przez pośredników, a nie same banki. W związku z tym narażamy się najczęściej na znacznie wyższe koszty związane z pozyskaniem takich środków finansowych. Zgodnie, bowiem z polskim prawem udzielać kredytu mogą jedynie banki na podstawie prawa bankowego. Wszelkie inne formy pożyczek na rynku mogą być dokonywane przez osoby zarówno prawne, jak i fizyczne, które nie prowadzą nawet działalności gospodarczej. Jednak w takim przypadku oczywiście najczęściej możemy spotkać się z pożyczkami udzielanymi przez firmy które prowadzą w tym zakresie działalność gospodarczą, a w związku z tym chcą na rynku osiągnąć na tym polu odpowiedni zysk. W związku z tym bardzo często oprócz samych kwot odsetkowych, które w prawie ustalone są na odpowiednie sumy roczne nie przekraczające dwudziestu procent. Firmy takie bardzo często przerzucają na swoich klientów, także dodatkowe koszty związane między innymi z prowizjami, czy opłatami związanymi z udzieleniem pożyczki, co ma oczywiście zwiększyć ich zysk poza samymi odsetkami, a wliczane jest to do łącznej kwoty pożyczki i jest trudne często do zauważenia i oraz policzenia.

Prowizje i opłaty przy kredycie konsumpcyjnym

Najbardziej popularnym na rynku obok kredytu mieszkaniowego kredytem jest ten udzielany na rzecz konsumpcji. W pewnym stopniu jest to specjalna forma kredytu, gdzie zniesiony jest ważny element każdej umowy kredytowej, czyli celowość. W związku z tym często kredyt konsumpcyjny jest mylony na rynku finansowym z pożyczką. Oczywiście podstawową różnicą jest to, że kredyt taki może być udzielany jedynie przez banki na podstawie prawa bankowego. W związku z tym najczęściej w stosunku do pożyczki musimy w tym względzie spełnić znacznie bardziej rygorystyczne zasady, by taki kredyt mógł być na naszą rzecz przydzielony. W tym przypadku dodatkowo taki kredyt jest lepiej ze strony udzielającej go instytucji chroniony. Między innymi poprze tytuły egzekucyjne ze strony banku, które znacznie szybciej można realizować w sądach, gdzie takie procesy nie wymagają nawet obecności osoby, której sprawa dotyczy. W związku z tym mimo niższych kosztów jakie uzyskamy, jeśli idzie o wysokość odsetek, czy udzielenie takiego kredytu warto brać to pod uwagę zanim się na niego zdecydujemy. Wiele banków ze swoimi klientami w tym względzie niechętnie podpisuje umowy między innymi dotyczące negocjacji w sytuacji, gdy mamy trudności ze spłatą. Ze strony banku takie środki finansowe bardzo łatwo jest odzyskać właśnie ze względu na zabezpieczenie, które łatwo zrealizować można w sądzie. Dodatkowo taki tytuł egzekucyjny jest wykonywany na rzecz banku przez organ państwowy jakim jest komornik.

Kredyt konsumpcyjny i badanie zdolności kredytowej

Decydując się na kredyt musimy oczywiście spełniać określone wymagania jakie postawi nam w tym względzie bank. Najczęściej jest to posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, czyli możliwość w przyszłości spłaty takiego zobowiązania jakie zaciągniemy z dochodów jakie uzyskamy. W tym względzie oczywiście wszystko zależy od sumy jaką będziemy zamierzali pozyskać. W przypadku kredytów konsumpcyjnych najczęściej banki sprawdzają jedynie zdolność kredytową wynikającą z naszych możliwości finansowych. Na tej podstawie ustalają maksymalne sumy jakie możemy pozyskać i spłacić w określonym terminie czasu. W sytuacji, gdy zamierzamy pozyskać znacznie większe kwoty na rynku w postaci kredytu na przykład na kredyt mieszkaniowy bank może znacznie bardziej skrupulatnie badać nasze dochody, a także wymagać w tym względzie określonych zabezpieczeń. Między innymi w postaci nieruchomości pod zastaw, czy też kwot pieniędzy jakie będziemy sami musieli zainwestować w postaci wkładu własnego. W takiej sytuacji najczęściej banki znacznie chętniej udzielają takich kredytów małżeństwom, gdzie nie ma rozdzielności majątkowej, gdyż w takiej sytuacji zobowiązanie finansowe obciąża jednocześnie oboje małżonków. Bank może, zatem realizować wierzytelność zarówno z dochodów jednej, jak i drugiej osoby nawet w sytuacji, gdy zostanie między nimi ustanowiony rozwód, ale wcześniejsze zobowiązania i tak będą wymagalne.

Kredyt na samochód

Samochód na rynku obecnie można pozyskać coraz łatwiej dzięki między innymi dostępności do pojazdów używanych zarówno tych w kraju, jak tez takich jakie sprowadzane są w tym względzie z zagranicy. Zwłaszcza z krajów Unii Europejskiej, co oczywiście powoduje, że ich koszt jest znacznie mniejszy ze względu na niskie cła w tym względzie. Jednak posiadanie samochodu staje się na tyle ważne ile wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu na taki cel. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na pozyskanie różnych środków pieniężnych w postaci kredytu od banku. Po pierwsze możemy starać się o pieniądze pozyskane jedynie na podstawie zdolności kredytowej policzone na podstawie naszych przyszłych dochodów. Jednak w takiej sytuacji oczywiście pozyskamy znacznie mniejsze kwoty. W związku z tym przy droższych pojazdach bardzo często na tym polu decydujemy się na kredyt w formie zastawu takiego pojazdu, który ma być przez nas zakupiony. W takiej sytuacji na podstawie prawa o zastawie bank wpisuje taka ruchomość w określony rejestr, który powoduje, że na rzecz niej nie będziemy mogli pozyskiwać innych środków w postaci kredytu. W związku z czym bank jest znacznie bardziej zabezpieczony na okoliczność braku spłaty kredytu. Z drugiej strony w sytuacji kryzysu coraz trudniej uzyskiwać większe kwoty bez dodatkowych zabezpieczeń z naszej strony. W związku z tym dodatkowo często będziemy musieli mieć poręczycieli.


Wednesday, February 19th, 2020


Szukaj

Materiał wideo

Najnowsze komentarze

Ankieta

  Z jakiej formy opodatkowania korzystasz?

  • Karta podatkowa
  • Ryczałt
  • Zasady ogólne, progi podatkowe
  • Zasady ogólne, podatek liniowy
  • Zasady ogólne, CIT

  Zobacz wyniki

Kategorie

czas na biznes funkcje finansow publicznych co jest zrodlem prawa finansow publicznych roznice miedzy finansami publicznymi a prywatnymi jakie dziedziny zycia obejmuja finanse publiczne instytucje finansowe h 2 kasa biznesy fundusz emerytalny ograniczenia konkurencji wladza prywatne programy emerytalne zarzadzanie ubezpieczeniami h 3 kasa biznesy h 2 ustawa o zreformowaniu systemu naduzycie eliminacja ryzyka ustawa coroczne wyplaty h 4 kasa biznesy h 3 problematyka nadzoru wymog napraw japonia didmca polityczny goracy temat h 5 kasa biznesy h 4 niezalezni agenci nieustanne deja vu praktyka uzdrowienie sektora kas oszczednosciowo pozyczkowych lincoln h 6 kasa biznesy h 5 analiza asymetrii zasady podatkowe funkcja redystrybucyjna i stymulacyjna podatkow funkcje fiskalna podatku rola i cechy podatkow h 7 kasa biznesy h 6 rola panstwa w gospodarce pr wewnatrz firmy pr na zewnatrz firmy public relations strategie dzialan promocyjnych h 8 kasa biznesy h 7 skuteczny system promocyjny znaczenie promocji dla konsumenta komunikacja podstawa promocji promocja dzwignia gospodarki cele firmy h 9 kasa biznesy h 8 misja i wizja firmy strategie liderow i konkurencji strategiczne metody zdobywania rynku rodzaje strategii marketingowych strategia marketingowa h 10 kasa biznesy h 9 strategia przedsiebiorstwo indywidualne a spolka osobowosc prawna przedsiebiorstw dobra ekonomiczne potrzeby ludzkie h 11 kasa biznesy h 10 przedsiebiorstwo rodzaje podmiotow gospodarczych oligopol monopol konkurencja rynkowa h 12 kasa biznesy h 11 mechanizm rynkowy elementy rynku rynki w gospodarce gospodarka rynkowa mikro i makroekonomia h 13 kasa biznesy h 12 podmioty gospodarcze i wladza gospodarcza ekonomia nauka o alokacji zasoby i technologie dobra konsumpcyjne i kapitalowe nauka o gospodarowaniu h 14 kasa biznesy h 13 kredyt w rachunku biezacym pozyczanie pieniedzy poza instytucja banku prowizje i oplaty przy kredycie konsumpcyjnym kredyt konsumpcyjny i badanie zdolnosci kredytowej kredyt na samochod h 15 kasa biznesy h 14 jak nie wpasc w spirale zadluzenia kredyt w walutach obcych kredyt konsumpcyjny i koszty z nim zwiazane kredyt konsolidacyjny szkolenia i warsztaty jako skuteczne narzedzie h 16 kasa biznesy h 15 organizacja zycia osobistego po rezygnacji rezygnacji pracy zawody o najwyzszym ryzyku wypalenia zawodowego metody walki z wypaleniem zawodowym rozwiazywanie problemow zawodowych przez specjalistow odpowiedzialnosc za powierzone na stanowisku pracy h 17 kasa biznesy h 16 potrzeba przekwalifikowania zawodowego poswiecanie czasu wolnego na obowiazki sluzbowe typowe problemy w miejscu pracy narzedzia motywujace pracownikow priorytety zawodowe h 18 kasa biznesy h 17 potrzeba rozwoju zawodowego awans zawodowy rywalizacja w miejscu pracy firmy naszej przyszlosci na czym mozna zarobic h 19 kasa biznesy h 18 problemy polskich przedsiebiorcow zbyt wysokie podatki pomysl na wlasny biznes pomoc prawna dla firm mlodzi ludzie i firmy h 20 kasa biznesy h 19 kapitalizm a polska przedsiebiorczosc pierwsze lata kapitalizmu swiatowy kryzys gospodarczy ulatwienia dla przedsiebiorcow banki utrudniaja rozwoj kasa biznesy h 20