Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia

W przypadku pozyskiwania na rynku kredytów musimy brać pod uwagę, że nie możemy zadłużać się w nieskończoność. W związku z tym powinniśmy szczególnie uważać na sytuację, w której znajdziemy siew tak zwanej spirali zadłużenia, a więc w sytuacji, gdy odsetki rosną szybciej od naszych zobowiązań, niż jesteśmy jest w stanie spłacać. Na pewno nie powinniśmy w sytuacji, gdy bierzemy kredyty jedynie bazować na podstawie tego, że bank wyliczył zdolność kredytową i na takiej podstawie zdecydował się na nasz Rzecz przekazać określone kwoty pieniędzy. Należy pamiętać, iż bank w takiej sytuacji wylicza jedynie sytuację jaką może obserwować w danej chwili, czyli teraźniejszą. Nie jest w stanie antycypować przyszłości i naszej przyszłej sytuacji finansowej. W związku z tym takie przewidywanie różnych scenariuszy w przyszłości powinniśmy zająć się sami. Między innymi powinniśmy zastanowić się w jaki sposób możemy spłacać nasz kredyt, czy jesteśmy w stanie pozyskać jakieś dodatkowe dochody. W związku z tym do naszych przyszłych dochodów nie powinniśmy między innymi wliczać żadnych środków finansowych, jakie są naszymi dochodami, a takich które nie są pozyskiwane w sposób stały. Do nich należeć mogą między innymi premie uznaniowe, czy też jakieś pieniądze z dodatkowych źródeł. W takiej sytuacji, gdy przestaniemy otrzymywać takie pieniądze nie będziemy mogli w normalny sposób spłacać naszych zobowiązań wynikających z kredytu.

Kredyt w walutach obcych

W wielu przypadkach, gdy pozyskujemy kredyt znacznie bardziej opłacalne może okazać się, gdy zaciągniemy go w innej, niż polska waluta. Jednak w takiej sytuacji, jak pokazuje obecna sytuacja na rynku należy brać pod uwagę ryzyko walutowe. W tym względzie oczywiście liczymy na to, że waluta, którą wybieramy jest znacznie bardziej stabilna od złotówki w związku z tym w perspektywie czasu zyskamy mniejsze kwoty do spłaty. Jednak w sytuacji szybkiego wzrostu ceny takiej waluty, tak jak to ma miejsce z frankiem szwajcarskim na tego rodzaju transakcji możemy być stratni. Dodatkowo należy brać pod uwagę, że banki starają się, także zyskiwać pieniądze na wyższych spreadach jakie ustalają wewnętrznie, co do określonych walut. W związku z tym, jeśli w umowie nie mamy zapisane, że możemy w takiej sytuacji spłacać kredyt walutą jaką sami zakupimy na rynku możemy w sytuacji gwałtownych ruchów na rynku walutowym być mocno obciążeni rosnącymi ratami i odsetkami od kwot takiego kredytu. Dodatkowo nie każdy, czyli osoby które nie posiadają odpowiednio wysokich dochodów, będzie w stanie taki kredyt zaciągnąć. Obecnie banki zaczynają powoli odchodzić od tego rodzaju kredytów, zwłaszcza we frankach, gdzie mieliśmy do czynienia z sytuacją braku tej waluty w odpowiedniej ilości na rynku finansowym. Warto, więc dobrze rozważyć, czy właśnie kredyt w innej, czyli obcej i jakiej walucie będzie dla nas w perspektywie czasu znacznie bardziej opłacalny.

Kredyt konsumpcyjny i koszty z nim związane

Znajdując się w sytuacji, w której potrzebujemy w szybkim czasie gotówki oczywiście bardzo często zastanawiamy się nad pozyskaniem kredytu. W takiej sytuacji musimy jednak dokładnie sprawdzać różne oferty na rynku, tak by nie narażać się w tym względzie na różne dodatkowe koszty jakie w tym względzie mogą nas dotknąć. Między innymi możemy być narażeni na koszty ukryte, które w przypadku kredytów konsumpcyjnych są dość typowe na rynku bankowym. Taka sytuacja nie jest oczywiście dowolna prawnie przy kredytach celowych, takich między innymi, jak mieszkaniowe. Jednak w przypadku kredytów konsumpcyjnych bank, który udziela takiego kredytu może wliczać dodatkowe koszty do łącznej kwoty przyznawanej klientowi. Znacznie trudniej wtedy zorientować się, co jest naszym zobowiązaniem, jeśli idzie o odsetki w kwocie kredytu, a jakie dodatkowe koszty ponosimy na rzecz banku w postaci prowizji, innych jeszcze wydatków. Między innymi banki doliczają w takiej sytuacji koszty przygotowania umów kredytowych, czy wyliczania zdolności kredytowej, gdzie bardzo często są to bardzo wysokie kwoty i nieadekwatne do działań jakie bank na naszą rzecz podjął. Takie dodatkowe koszty nie mogą być doliczane do łącznej kwoty kredytu w przypadku, gdy decydujemy się na kredyt mieszkaniowy. W innym przypadku powinniśmy szukać banku, który jest w stanie zaoferować nam minimalizację tego rodzaju dodatkowych wydatków.

Kredyt konsolidacyjny

Na rynku bankowym mamy sytuację, iż pewnego rodzaju produkty w pewnych okresach czasu zyskują określoną popularność głównie ze względu na prowadzenie w tym względzie polityki marketingowej ze strony banków. Na pewno taką forma jest przeniesienie w szerszym zakresie kredytu konsolidacyjnego z rynku dla firm na rynek osób indywidualnych. Oczywiście w przypadku osób fizycznych tego rodzaju zobowiązania w postaci wierzytelności kredytowych są znacznie niższe. Jednak celem kredytu konsolidacyjnego jest to, by umożliwić klientowi zamianę wielu rat kredytowych, które generują znacznie wyższe łączne koszty na jedną w jednej instytucji. W takiej sytuacji warto decydować się na taki kredyt w sytuacji, gdy wydatki jakie ponosimy w przypadku posiadania kilku rat kredytowych są wysokie. W innym przypadku nie będzie dla nas opłacalne to, iż wydłuży się nam okres spłaty kredytu, czy też kwotę do spłaty. W ten sposób oczywiście bank, który przejmuje nasze zobowiązanie realizuje na rynku swój własny zysk. Taka decyzja może być dla nas opłacalna między innymi, jeśli otrzymamy wysoką kwotę dodatkową ponad nasze łączne obecne zobowiązania. Dzięki temu między innymi będziemy mogli tego rodzaju kwotę dodatkową przeznaczyć na spłatę przyszłych rat umieszczając ją w postaci jakiejś inwestycji na rynku finansowym. W takiej sytuacji może okazać się, że znacznie łatwiej i szybciej przyjdzie nam spłacić taki kredyt.

Szkolenia i warsztaty jako skuteczne narzędzie

Szkolenia o profilu psychologicznym mają na celu nie tylko osiąganie lepszych wyników na danym stanowisku pracy. Mogą również pomagać pracownikom, którzy na skutek różnych doświadczeń czują, ze ich dalsza praca nie ma sensu, bądź po prostu nie potrafią jej dalej wykonywać. Istnieje szereg różnych metod specjalistycznego poradnictwa psychologicznego, które może być udzielane właśnie w formie warsztatów czy szkoleń. Takie programy szkoleniowe obejmuje przed wszystkim służby mundurowe, w czasie których przyszli lub już pracujący w zawodzie funkcjonariusze na przykład policji uczą się skutecznych metod radzenia sobie w sytuacjach trudnych, obciążających i konfliktowych. Warto pamiętać, ze takie szkolenia czy warsztaty, powinny być organizowane w sposób ciągły i zorganizowany, gdyż właśnie taka forma zapewnia stały trening, który może ograniczyć występowanie zjawisk wypalenia zawodowego. Wydaje się jednak, ze zdecydowanie za mało tego typu narzędzi jest stosowanych w szkolnictwie czy medycynie. Placówki medyczne czy oświatowe zapewniają sowim pracownikom warsztaty, kursy i szkolenia, pogłębiające ich wiedze teoretyczna, czy praktyczną, rzadko kiedy jednak pracownicy tych sfer działalności uczeni są, jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym. Warto zatem pomyśleć również o formach indywidualnych, które skutecznie pozwala radzić sobie z tym problemem.


Sunday, April 5th, 2020


Szukaj

Materiał wideo

Najnowsze komentarze

Ankieta

  Z jakiej formy opodatkowania korzystasz?

  • Karta podatkowa
  • Ryczałt
  • Zasady ogólne, progi podatkowe
  • Zasady ogólne, podatek liniowy
  • Zasady ogólne, CIT

  Zobacz wyniki

Kategorie

czas na biznes funkcje finansow publicznych co jest zrodlem prawa finansow publicznych roznice miedzy finansami publicznymi a prywatnymi jakie dziedziny zycia obejmuja finanse publiczne instytucje finansowe h 2 kasa biznesy fundusz emerytalny ograniczenia konkurencji wladza prywatne programy emerytalne zarzadzanie ubezpieczeniami h 3 kasa biznesy h 2 ustawa o zreformowaniu systemu naduzycie eliminacja ryzyka ustawa coroczne wyplaty h 4 kasa biznesy h 3 problematyka nadzoru wymog napraw japonia didmca polityczny goracy temat h 5 kasa biznesy h 4 niezalezni agenci nieustanne deja vu praktyka uzdrowienie sektora kas oszczednosciowo pozyczkowych lincoln h 6 kasa biznesy h 5 analiza asymetrii zasady podatkowe funkcja redystrybucyjna i stymulacyjna podatkow funkcje fiskalna podatku rola i cechy podatkow h 7 kasa biznesy h 6 rola panstwa w gospodarce pr wewnatrz firmy pr na zewnatrz firmy public relations strategie dzialan promocyjnych h 8 kasa biznesy h 7 skuteczny system promocyjny znaczenie promocji dla konsumenta komunikacja podstawa promocji promocja dzwignia gospodarki cele firmy h 9 kasa biznesy h 8 misja i wizja firmy strategie liderow i konkurencji strategiczne metody zdobywania rynku rodzaje strategii marketingowych strategia marketingowa h 10 kasa biznesy h 9 strategia przedsiebiorstwo indywidualne a spolka osobowosc prawna przedsiebiorstw dobra ekonomiczne potrzeby ludzkie h 11 kasa biznesy h 10 przedsiebiorstwo rodzaje podmiotow gospodarczych oligopol monopol konkurencja rynkowa h 12 kasa biznesy h 11 mechanizm rynkowy elementy rynku rynki w gospodarce gospodarka rynkowa mikro i makroekonomia h 13 kasa biznesy h 12 podmioty gospodarcze i wladza gospodarcza ekonomia nauka o alokacji zasoby i technologie dobra konsumpcyjne i kapitalowe nauka o gospodarowaniu h 14 kasa biznesy h 13 kredyt w rachunku biezacym pozyczanie pieniedzy poza instytucja banku prowizje i oplaty przy kredycie konsumpcyjnym kredyt konsumpcyjny i badanie zdolnosci kredytowej kredyt na samochod h 15 kasa biznesy h 14 jak nie wpasc w spirale zadluzenia kredyt w walutach obcych kredyt konsumpcyjny i koszty z nim zwiazane kredyt konsolidacyjny szkolenia i warsztaty jako skuteczne narzedzie h 16 kasa biznesy h 15 organizacja zycia osobistego po rezygnacji rezygnacji pracy zawody o najwyzszym ryzyku wypalenia zawodowego metody walki z wypaleniem zawodowym rozwiazywanie problemow zawodowych przez specjalistow odpowiedzialnosc za powierzone na stanowisku pracy h 17 kasa biznesy h 16 potrzeba przekwalifikowania zawodowego poswiecanie czasu wolnego na obowiazki sluzbowe typowe problemy w miejscu pracy narzedzia motywujace pracownikow priorytety zawodowe h 18 kasa biznesy h 17 potrzeba rozwoju zawodowego awans zawodowy rywalizacja w miejscu pracy firmy naszej przyszlosci na czym mozna zarobic h 19 kasa biznesy h 18 problemy polskich przedsiebiorcow zbyt wysokie podatki pomysl na wlasny biznes pomoc prawna dla firm mlodzi ludzie i firmy h 20 kasa biznesy h 19 kapitalizm a polska przedsiebiorczosc pierwsze lata kapitalizmu swiatowy kryzys gospodarczy ulatwienia dla przedsiebiorcow banki utrudniaja rozwoj kasa biznesy h 20