Minęło ponad dwadzieścia lat od upadku sytemu socjalistycznego w Polsce. Okazuje się, że Polacy doskonale sobie radzą w gospodarce kapitalistycznej. Zaraz po wprowadzeniu kapitalizmu, w naszym kraju powstało bardzo wiele małych przedsiębiorstw. Polacy potrafili odnaleźć się w nowej sytuacji rynkowej. To bardzo dobrze o nas świadczy. Łatwość zakładana własnych działalności gospodarczych świadczy o naszej bardzo dużej przedsiębiorczości. To właśnie nasza smykałka do robienia interesów pozwalała nam na łatwiejsze życie w trudnych czasach. Jak wiadomo, nasz naród był bardzo doświadczony przez historię. Dzięki naszej zaradności, zawsze potrafiliśmy poradzić sobie z przeciwnościami losu. W chwili obecnej tempo powstawania nowych firm nieco zmalało, jednak wciąż jest to bardzo duża dynamika w porównaniu do innych państw europejskich. Inne badania pokazują, iż Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Takie zachowanie również wynika z naszej przedsiębiorczości. Pewna łatwość do wykonywania wszelkich obowiązków zawodowych.
Archive for the ‘biznesy’ Category
Pierwsze lata kapitalizmu
Wszyscy eksperci z zakresu finansów i ekonomii, obawiali się jak nasi rodacy poradzą sobie w nowym ustroju. Przecież przez pół wieku żyliśmy i wychowywaliśmy się w ustroju socjalistycznym. Ustrój ten zabijał naturalną przedsiębiorczość, skłaniał do myślenia kolektywnego. Pierwsze lata kapitalizmu pokazały, że Polacy doskonale sobie radzą w nowej rzeczywistości gospodarczej. Zaraz po zniesieniu wszelkich ograniczeń w zakładaniu firm, powstało bardzo dużo własnych działalności gospodarczych. Polacy od razu wyczuli duże pieniądze związane z gospodarką kapitalistyczną. Bardzo popularny stal się handel. Sprzedawano praktycznie wszystko i wszędzie. Doskonale kwitł handel przygraniczny. Wielu ludzi dorobiło się fortuny właśnie na handlu w miejscowościach przygranicznych. Doświadczenia minionej dekady pokazują, że ustrój socjalistyczny nie zabił naszej przedsiębiorczości i zaradności. Jest to tylko dowód na to, że Polacy potrafią sobie poradzić w każdej sytuacji. Trzeba to postrzegać, jako naszą narodową zaletę.
Światowy kryzys gospodarczy
Na świecie cały czas rządzi kryzys gospodarczy. Panuje nieprzyjemna atmosfera dla wszelkiego biznesu. Na rynku cały czas panuje pesymizm. Wszelkie załamania koniunktury gospodarczej to bardzo zły czas. Widać to między innymi po wydarzeniach, jakie dzieją się w Europie. Wiele krajów naszego kontynentu stanęło na skraju bankructwa. Rządy upadają, ponieważ nie mogą znieść presji swoich społeczeństw. Taka sytuacja na pewno nie poprawia o tak złej sytuacji gospodarczej. Przedsiębiorcy narzekają również na niski popyt na swoje produkty i usługi. Ogólnie jest mniej pieniędzy na rynku. Mniejsze obroty firm, to również większe bezrobocie. W Polsce ono cały czas rośnie. Chociaż mówi się o zahamowaniu jego wzrostu. Również ze Stanów Zjednoczonych płyną bardzo optymistyczne dane dotyczące wyników gospodarczych. Być może jesteśmy świadkami końca kryzysu. Taka wiadomość z pewnością byłaby bardzo dobra dla wszystkich. Wszyscy przecież korzystają na dobrej koniunkturze gospodarczej. Nie ma w tym żadnej tajemnicy. Właściwy rozwój gospodarczy zapewnia obywatelom bogactwo; sprawia, że ludziom żyje się łatwiej.
Ułatwienia dla przedsiębiorców
Wszystko wskazuje na to, że wraz z nowym roku pojawią się nowe ułatwienia dla przedsiębiorców. Polskie władze postanowiły uchwalić szereg ustaw, które maja na celu ułatwienie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kilka lat temu wprowadzono duże ułatwienia dotyczące samego zakładania firmy. Teraz przyszedł czas na ułatwienia dla tych, którzy już prowadzą własną działalność gospodarczą. Ułatwienia mają przede wszystkim dotyczyć rozliczeń z urzędami skarbowymi. W chwili obecnej jest to bardzo skomplikowany i czasochłonny proces. Przedsiębiorcy zamiast zajmować się biznesem, muszą zajmować się skomplikowanymi księgami rachunkowymi. To wszystko ma się zmienić. Ułatwienia mają dotyczyć możliwości rozliczania się z niezbędnymi instytucjami za pomocą Internetu. Takie rozwiązanie na pewno ułatwi życie wszystkim przedsiębiorcom. Ograniczy również kolejki we wszelkich urzędach. Taka optymalizacja komunikacji przedsiębiorców z urzędnikami powinna nastąpić już dawno. Takie ułatwienia na pewno przełożą się na wzrost odsetka powstawania nowych firm.
Banki utrudniają rozwój
W czasie światowego kryzysu gospodarczego, wszelkie instytucje finansowe odnoszą się ze sporą rezerwą do swoich klientów. Kredyty dla przedsiębiorców nie są już tak chętnie udzielane jak jeszcze kilka lat, czy tez miesięcy temu. Przedsiębiorcy nie potrafią sobie jednak wyobrazić dalszych inwestycji we własny biznes bez zaciągania pożyczek. Nikt przecież nie dysponuje tak dużymi oszczędnościami, aby finansować bardzo drogie inwestycje. Instytucje finansowe powinny wspierać polską przedsiębiorczością. Przecież również i banki mogą w przyszłości zarobić na nowopowstałych firmach. W ten sposób mogą również pozyskać swoich wiernych i oddanych klientów na przyszłość. Nadzieja jest jeszcze w bankach spółdzielczych. Z reguły są one w jakimś stopniu państwowe, przez co nie przykładają aż tak dużej wagi do zysków. Również i państwu zależy na rozwoju przedsiębiorczości. Nowe firmy to większe wpływy z podatków, a także mniejsze bezrobocie. Szkoda, że nie rozumieją tego duże, zagraniczne instytucje finansowe.
You are currently browsing the archives for the biznesy category.
Szukaj
Materiał wideo
Najnowsze komentarze
- Ograniczenia konkurencji
Konkurencja jest ogólnie dobrym zjawiskiem, bo im więcej osób stara się sprzedać jaki... o - Instytucje finansowe
Głównymi instytucjami są niewątpliwie banki. Tylko teraz z Polsce to ciężko znaleźć... o - Prywatne programy emerytalne
Wiadomo, że można sobie wpłacać pieniądze na takie dodatkowe programy emerytalne, tyl... o - Fundusz emerytalny
Ja już tam nie wiem czy jakaś emerytura w ogóle będzie za te kilkanaście czy kilkadzi... o - Różnice między finansami publicznymi a prywatnymi
Finanse publiczne to takie, które pod przymusem zostały zabrane obywatelom w formie poda... o
Ankieta
- Karta podatkowa
- Ryczałt
- Zasady ogólne, progi podatkowe
- Zasady ogólne, podatek liniowy
- Zasady ogólne, CIT
Z jakiej formy opodatkowania korzystasz?